Europapremiär på Västtomta
Det är första gången i Europa som man bygger ett hus med den här patenterade tekniken. På Västtomta i Årjäng, vid Katthult så kan man se den halvfärdiga byggnaden torna upp sig likt ett grått pepparkakshus.

Vid första anblicken ser det som ett husbygge, vilket som helst, men tittar man närmare så ser man ganska stora skillnader jämfört med traditionell byggteknik. Tekniken som används återkommer på andra ställen, puts på frigolit, men den här kombinationen av material och hantverk gör det hela till en alldeles egen metod. Så pass egen att den är patenterad.
Sapar Yklymov, ursprungligen från Turkmenistan är själva basen för bygget och är också delägare i det patent som konstruktionen bygger på. Tillsammans med turkiska ingenjörer ( Cemal Akca , Cema Mühendislik ve Proje A.Ş. www.cema.com.tr/) har han utvecklat byggsystemet och det hus som nu byggs blir alltså det första av sitt slag i Europa. Frigolitblock och puts i en unik blandning.

Hela huset byggs från grunden av 25 cm tjocka frigolitblock som är EPS klassade för tyngder upp till 10 ton/m2. Grundplatta, väggar, tak, golv, ja allt byggs av brandsäkra frigolitblock som sedan putsas med en blandning av betong och japansk glasfiber. I golven blir betongskiktet tjockare än på väggarna, mellan 3,5-5 cm samt förstärkt med armeringsmatta.

Taket består också av frigolit och puts men för utseendets skull kommer taket att beläggas med shingel. När all puts är på plats kommer man att slipa väggar och golv för att få fram en slät yta.

Bygget startade i April 2013 med markarbete och grundläggning. Det var inte meningen att det skulle bli källare på huset men underlaget gjorde det hela möjligt. Huset ser inte så stort ut men med 100 m2, på nästan alla tre våningarna, så räcker ytan till både garage, förråd och bastu förutom sovrum, kök och allrum. Man har även lyckats få till en rymlig avdelning för en turkisk Hamam.

Sapar beräknar att de behöver ytterligare ungefär en månads konstruktionsarbete innan de kan gå inomhus och ta tag i finishen. Regn önskas inte då det är en dålig kombination med putsarbetet.
-Vad är fördelen att bygga på det här viset jämfört med ett traditionellt husbygge?
-Driftskostnaden. Uppvärmnings och underhållskostnaden kommer att bli låg. Materialet påverkas inte av tiden på samma sätt som andra material. Huset kan stå här i 1000 år.
-Är det så här ni kommer att bygga era framtida hus också?
-Ja, med samma system men med färdigskurna isoblock. I fabriken i Litauen så har vi en CNC maskin som programmeras utifrån ritningar och som sedan skär blocken i önskad form. Då kommer byggfasen att gå mycket snabbare. Nu anpassar vi blocken här, direkt på plats.

Sapar berättar att det fanns flera orsaker till att det blev Årjäng som valdes som byggort men närheten till Norge var en viktig aspekt. Huset kommer inte att bli ensamt utan ytterligare en byggnad är planerad, alldeles intill, och tillsammans ska de två husen utgöra visningshus för framtida spekulanter. Sapar hoppas kunna nå ut till marknaden i både Sverige och Norge.

Rusland Papizh
Sapar jobbar inte ensam utan har god hjälp av sin kollega Rusland Papizh. Rusland kommer från Spanien och är både erfaren byggnadsingenjör och skicklig hantverkare.
Om Sapar och Rusland hinner färdigt utvändigt, innan kylan slår till, återstår att se, men blir resterande del av hösten mild så är chansen god. Så det är inte orimligt att tro att det blir husvisning och Europapremiär på Västtomta 2014.
Text: Christer Nilsson
Foto: CN
24 oktober 2013

Skriv kommentar
Dela med andra!
Kulturredaktionen har gjort en djupdykning i Årjängs historia och samlat material från en svunnen tid. Bildarkivet kommer att fyllas på efter hand.
Vyerna kan vara svåra att platsbestämma i vissa fall, så...
Läs vidare ...
Female Box Sweden Norway 10 November 2019
Många klubbar har få tjejer/damer, och har därmed svårt att få bra sparring. Klubbarna måste ofta resa utomlands på olika samlingar, något som är både tidkrävande och dyrt.
Läs vidare ...
På fredag smäller det. Interjakt slår då upp portarna och inviger den nyinredda jaktbutiken i Åslanda. Invigningen pågår mellan kl 10:00 och 17:00 och under dagen kan man ta del av flera andra utställare och aktiviteter.
Läs vidare ...
Sportarkivet visar bilder från idrottsprestationer, sporthändelser, idrottsevenemang, stora som små, nya som gamla, eller annat sportrelaterat med anknytning till Årjängs Kommun/Nordmarken.
Har du också en bil...
Läs vidare ...