Konsum en del av sossarnas valkampanj
Konsum en del av sossarnas valkampanj
När centerpartiets kommunalråd Katarina Johannesson frågade om det gick bra att stå utanför konsumbutiken i Årjäng med valinformation fick hon svaret att inga politiska partier tillåts att stå där och det var en policy som gällde för hela Värmland. Den borgerliga alliansen i Årjäng har förstås respekterat detta. Döm därför om min förvåning när jag i lördag skulle in på konsum och handla och det utanför står flera socialdemokratiska valarbetare med ballonger och ett helt bord fyllt av valmaterial, enligt valarbetare på plats så hade de tydligen stått där flera gånger. När jag berättade om vad som sagts till Katarina packade dom i alla fall ihop sitt material och försvann därifrån. Den enda slutsats jag kan dra av detta är att Konsum eller Coop som de numera heter, är en del av sossarnas valkampanj eftersom andra partier tydligen inte är välkomna att framföra sina politiska budskap. Då vill man väl inte ha kunder som tillhör ”den oliktänkande” andra sidan heller då, eller? Jag tycker det hela är både respektlöst och odemokratiskt.
Lisbeth Karlsson ”en av de oliktänkande”
Text: Lisbeth Karlsson
13 september 2010

Skriv kommentar
Dela med andra!
I artikeln ”Satsa positivt i hela kommunen” beskylls kommunledningen i Årjäng för att sakna framtidstro och inte investera i utveckling. De anklagelserna är helt grundlösa och vi vill här redovisa fakta som visar hur verkligheten ser ut.
Ej nedkortad version
Läs vidare ...
Framtiden. Vi är oroade för kommunens utveckling. Vi saknar kommunledningens positiva framtidsvisioner mot bakgrund av kommunens möjligheter, skriver flera borgerliga företrädare i Årjängs kommun.
Läs vidare ...
Herr redaktör!
Jag har en fråga som gäller TOMGÅNGSKÖRNING. Jag misstänker att dylik är tidsbegränsad inom kommunen – kanske till 1 min? – vad gäller bilar. Men hur är det med b&...
Läs vidare ...
Nu börjar arbetet både med att få ert förtroende och att
försöka påverka.
Vi fick 2 mandat och visst,med just dessa två kan en fråga
vara avgörande
Läs vidare ...
Nordmarkspartiet enda chansen till förändring
På måndag vet vi,är Årjängs kommun på väg in i en ljus framtid? En framtid där folket kan känna sig delaktiga och där man satsar oc...
Läs vidare ...
Det är märkligt vad lätt det är att utse en syndabock och glömma bort allt bra som Kjell Ericsson gjort för Årjängs kommun
Läs vidare ...
Konsum Värmland tar inte någon partipolitisk ställning!
Lisbeth Karlsson menade att Konsum Värmland tar en aktiv del i valkampanjen, med anledning att ett parti har tillåtits att sprida propaganda, och ett annat parti har nekats. Vi vill därför förtydliga följande;
Konsum Värmland har, i likhet med stora delar av den övriga kooperationen, inskrivet i sina stadgar att vi ska vara ?partipolitiskt och religiöst obundna?. Detta är ingen ny policy, utan har tvärtom funnits med sedan kooperationen startade i Nykroppa 1903.
Av den anledningen säger vi konsekvent nej till alla partier som vill bedriva kampanjer i våra butiker, eller på mark som tillhör Konsum Värmland.
Den 11 september var det tyvärr ett parti, som på eget initiativ och utan vår tillåtelse, var på plats utanför vår butik, Coop Extra i Årjäng. Ett sådant agerande är naturligtvis förkastligt, inte bara av ideologiska skäl, utan också av rent säkerhetsmässiga. Vi måste naturligtvis ha kontroll på vad som sker i- och utanför våra butiker.
Vi har sedan dess varit i kontakt med berört parti och rett ut det hela. Konsum Värmland, med sina cirka 140 000 medlemmar, tar alltså ingen partipolitisk ställning.
Gräsrot: Håller fullständigt med dig. Ska ta fram hink och spade genast.
Lisbeth och Gunilla!
Sandlådan är ett bättre forum för ert barnsliga gnabb, detta är en debattsida för vuxna människor.
Gunilla: Du känner inte mig och drar dina egna förhastade slutsatser av vad jag anser om det låga valdeltagandet i Årjäng i ett försök att vända fokus från det som denna fråga egentligen handlar om. Vi i centerpartiet tycker också det är viktigt att komma ut och träffa väljare för att informera om vår politik men vi frågar om lov först och respekterar äganderätten.
Vi lägger nog olika värderingar i ordet respektlöst. Att vilja möta kommunens invånare och diskutera viktiga framtidsfrågor är inte respektlöst för mig. Och eftersom vi hade ett gammalt okeyande till att stå där så trodde vi självklart att det fortfarande gällde eftersom ingen sagt något annat. För det var ju inte första gången vi stod där.
Men du vill inte diskutera vilken roll vi politiker har i det faktum att Årjäng har så lågt valdeltagande, det bekymrar inte dig ett dugg?
Hoppas inte dina partikamrater tar lika lätt på frågan om det låga valdeltagandet som du gör.
Gunilla: Tror du verkligen att ert agerande gynnar valdeltagandet i Årjäng eller ökar respekten för politiska partier och dess utövare?
Jag vet nu att konsum inte är vare sig odemokratiska eller respektlösa som jag påstod. Efter att ha blivit kontaktad av Klas Olsson på konsum/Värmland har han bedyrat att man verkligen har ett belut om att inte tillåta någon valpropaganda utanför sina butiker, vilket inte alls är något konstigt med. Varje näringsidkare har naturligtvis rätt att bestämma över vad som får ske i och omkring sitt företag och detta ska naturligtvis respekteras. Från konsum har man också beklagat socialdemokraternas tilltag. Att jag reagerade som jag gjorde är kanske inte så konstigt med tanke på den information jag fått och jag kunde ju inte i min vildaste fantsi inbilla mig att ni inte hade tillstånd. Man kan ju bara spekulera i vad som hade hänt om det varit den borgerliga alliansen som betett sig så respektlöst mot en näringsidkare. Vi ses på "Matén"
Lisbeth Karlsson är tydligen polis i denna fråga och för hennes och andras intresse kan jag tala om att vi har haft ett gammalt ja till att stå utanför Konsum och trodde att detta fortfarande gällde, vilket inte var fallet då Konsum Värmland nyligen fattat något sorts märkligt principbeslut att inte tillåta politiska partier att stå utanför deras butiker.
Nu är ju frågan vad Lisbeth Karlsson vill göra åt det låga valdeltagandet som Årjängs kommun tyvärr ståtar med. Vi är nästan sämst i Sverige. och vi socialdemokrater tycker att detta är bekymmersamt. Vi tycker därför att det är oerhört viktigt att finnas där kommunens invåndare finns, vare sig det är utanför ICA eller utanför Konsum eller på innebandyn eller fotboll eller var det nu kan vara. Vi finns också på marknaden, trots att du och dina borgerliga kamrater försökte stoppa oss från detta och vi fick driva saken till sin spets för att få papper på att vi har rätt att stå där. Så vad vill ni egentligen, att folk ska stanna hemma på valdagen?
Jag tycker att du är ganska respektlös mot Konsum som ger dem hela skulden för att vi stått där med vårt kampanjbord. Skulden är vår och enbart vår som inte sett till att vi hade tillstånd även för detta val. Din ilska har tyvärr gått ut över butikschefen som är helt oskyldig i denna fråga, vilket vi beklagar.
Men det är ju intressant att veta att det för centerpartiet är viktigare med formerna än att ha möjlighet til direktkontakt med kommunens invånare.
Jag kan också upplysa om, ifall du råkar se oss ute under denna sista helg innan valet, att vi kommer att stå utanför många ställen i Årjängs kommun och påminna om valet, dock plockar vi inte upp något bord utan har materialet i händerna. Då gäller nämligen den lokala ordningsstadgan som säger att man har rätt att stå på allmän plats, 3 meter från ingången.
För oss är det absolut viktigaste att få upp valdeltagandet i Årjängs kommun, det borde vara din viktigaste uppgift också.